Isparta Gezi Rehberi

Akdeniz’in saklı incisi Isparta birçok bilinmeyen güzelliği ile adeta keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Binlerce yıllık tarihi ile onlarca medeniyetin izlerini taşıyan güzel ilimiz sayısız tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmakta. Bizler de Isparta’mızı daha kolay keşfedebilmeniz için siz gezgin misafirlerimize bu Isparta gezilecek yerler listesini hazırlamaya karar verdik.

Adada Antik Kenti

Isparta’nın en önemli antik kenti olan Adada Antik Kenti şehrimizi ziyaret edenlerin mutlaka gezmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olma unvanını elinde bulunduran antik kent binlerce yaşındadır. Antik Anadolu uygarlıkları tarafından kurulup sırasıyla Antik Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı kontrollerine giren bölge her medeniyetin kendine has izlerini taşımaktadır. Tek bir şehirde birden farklı kültürü deneyimleyebildiğimiz bu antik kent kesinlikle ziyaretinizi unutulmaz yapacak.

 

Antiokheia Antik Kenti

Isparta’mızın ikinci büyük antik kentidir. Bölgemizde bulunan bütün tarihsel kalıntılar gibi Antiokheia Antik Kenti’de birden çok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Hristiyanlığın en büyük yayıcısı olan St. Paul’un burada kaldığı bilinir ve kalıntılar içerisindeki St. Paul adına yapılmış olan antik tapınak en çok ziyaretçi alan yapılar arasındadır. Isparta konaklama imkânı bulan misafirlerimizin antik şehrin çevresini saran surları ziyaret etmesi de kesinlikle yapılacaklar listelerinin başında gelmelidir.

 

Lavanta Vadisi

Isparta adının tüm dünyada yayılmasına sebep olan yegâne doğal güzelliktir. Türkiye’nin en büyük, Dünya’nın ise sayılı lavanta üretim merkezlerinden biri olan şehrimiz, her sene yaz aylarında mükemmel görüntülerin oluşmasına imkan vermektedir. Gözün görebileceği kadar uzunluklarda mosmor lavanta tarlaları sadece birkaç fotoğraf çekebilmek için bile Dünya’nın en uzak köşelerinden turistleri kentimize çekmektedir. Keçiborlu ilçesinin başlıca Kuyucak Köyü olmak üzere Kuşçular, Aydoğmuş, Ardıçlı ve Çukurören köylerinde de rastlayabileceğiniz bu tarlalar mutlaka ölmeden önce görülmesi gerekenler listenize girmelidir.

 

Zindan Mağarası

Ülkemizin en çok ziyaret edilen mağaralarından biri olma özelliğini taşır. Deniz seviyesinden 1300 metre yukarıda olan mağara toplam 765 metre uzunluğundadır. Volkanik bir mağara olan Zindan Mağarası isminden de anlaşılacağı üzere çok merak uyandırıcı yapılara sahiptir. Bu doğal gelişimlerin kolayca gözlemlenebilmesi için de mağaramızın tamamı aydınlatmaya sahiptir. Zindan Mağarası, Isparta gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir durak.

Yazılı Kanyon

Anadolu’nun insana sunduğu mükemmel doğal güzelliklere başka bir örnek olan Yazılı Kanyon Isparta’nın en büyük gurur kaynaklarından biri. Nefes kesici bir doğal güzelliğe sahip olan kanyon ortasından geçen masmavi nehriyle, Toros havasını içinize çekmenizi sağlayan yemyeşil ormanları ile adeta bizlere cennetten bir parça sunuyor. İçerisinde dini ve tarihi önemi büyük olan Aziz Paul Yolu’nu bulunduran kanyon, siz gezgin insanlara sadece doğal bir güzellik sunmakla da kalmamış oluyor.

 

Isparta gezilecek yerler konusunda siz misafirlerine pek çok seçenek sunmakta.Lavanta Villa ailesi olarak, Isparta konaklama tercihinizde sizlere  hizmet sunmaktan her zaman mutluluk duyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TurkeyEnglish