Lavanta Üretimi ve Lavanta Ürünleri

Birçok kıtada, farklı farklı iklimlerde yetişebilse de Akdeniz iklimi en çok sevdiği iklimdir lavanta çiçeğinin. Bu yüzden topraklarımız üstünde binlerce yıldır yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Lavanta ülkemiz için çok önemli bir yere sahip bitkidir. Ballıbabagiller ailesinden olan bitki Türkiye’nin Dünya’daki en büyük yetiştiricilerinden olduğu bir çiçektir. 1 metreye kadar uzayabilen, yarı çalımsı bir bitkidir. Birden çok yıllık bir bitki olma özelliğini de taşır. Pek çok kullanımı olduğu için ekonomik açıdan yetiştirilmesi çok karlı bir çiçektir. Yağından, kokusundan hem ilaç sanayinde hem de güzellik sanayinde yararlanılır. Tabi ki de romantik bir çiçek olarak hediye sanayinde kullanımı da göz ardı edilmemelidir.

Antik Yunan’dan Roma İmparatorluğu’na, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar Anadolu’da hüküm sağlamış bütün imparatorluklarda lavanta çiçeğine çok önem verilmiştir. Özellikle mor rengin en güzel renk sayıldığı Roma İmparatorluğu’nda lavanta çiçeği imparatorların tacını süsleyecek kadar önemli bir çiçek halini almıştır.

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavantanın en çok Akdeniz iklimini sevdiğinden bahsetmiştik. Bu yüzden Akdeniz bölgesi Türkiye’de lavanta yetiştiriciliği için en uygun iklimdir. Coğrafi koşullarından başarı ile yararlanan Isparta ilimiz ise son yıllarda lavanta yetiştiriciliğinde adeta bir Dünya markası olmuştur. Kilometrelerce uzunluktaki lavanta tarlaları bile tek başına her yıl on binlerce turisti Isparta ilimize çekmektedir.

Lavanta yetiştiriciliği sabır gerektiren bir meslektir. Lavanta bitkisinin çok yıllık bir bitki olmasından dolayı, tam anlamıyla verim sağlaması birkaç yıl sürer. Dikildiği ilk sene az bir miktar ürün verir, ikinci sene verdiği ürün miktarı artar, üçüncü senesinde ise tam anlamıyla olgunlaşır ve verebileceği en çok ürün miktarını üretmeye başlar.

Lavanta Ürünleri

Lavanta kokusu Dünya çapında en çok tercih edilen 15 koku arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı lavanta kokusunun, kokusu olabilen her üründe görülmesi alışılmadık bir durum değildir.

Kokusu olduğu kadar da lavantanın birçok şifa verici özelliği bulunmaktadır. A ve C vitaminleri açısından çok zengindir, dezenfekten etkisi bulunmaktadır. Sinir sistemine de çok iyi gelmektedir.

Çok geniş kullanım alanları olduğu için Lavanta ürünleri sabunlardan şampuanlara, yer temizleyicilerinden oda kokularına, ilaç özlerinden çay aromasına, süs bitkisinden hediye buketlere, şifalı lavanta yağından banyo tuzuna kadar pek çok isim altından bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TurkeyEnglish